Jeffrey Jacob Abrams servet 2023

İçindekiler

Jeffrey Jacob Abrams

Jeffrey Jacob Abrams

Height1.71 mJeffrey Jacob Abrams height is 1.71 m
Was born in1966-06-27Jeffrey Jacob Abrams birthday is 1966-06-27
GenderMaleAs we can see, Jeffrey Jacob Abrams is a Male
ProfessionAmerican film director, producer, and screenwriterJeffrey Jacob Abrams is related to American

2023 cinsinden Jeffrey Jacob Abrams Net Değeri nedir

Jeffrey Jacob Abrams Yıllık Maaş 2023

EmergeSocial.net istatistiklerine göre, 2023 Jeffrey Jacob Abrams yılında net değer yaklaşık $ 350000000 olacak. Bu, diğer ile karşılaştırıldığında nispeten yüksek bir net değerdir.

Jeffrey Jacob Abrams ne kadar para kazanıyor

İstatistiklerimize göre (güncellenmiş 07/02/2023), Jeffrey Jacob Abrams maaşının tam ve tam değeri açıklanmamıştır, ancak 2023 içindeki Jeffrey Jacob Abrams geliri (veya daha önce idi) yani Jeffrey Jacob Abrams net değeri 350000000.

Jeffrey Jacob Abrams Değeri şu kişilerden birine yakın:

Jeffrey Jacob Abrams Wiki ve Biyografi

Doğum 1966-06-27, Jeffrey Jacob Abrams kesinlikle en iyi bilinen biridir, Barry Switzer, Jerry Jones, Tom Jackson, Gary Walker, Ki-Jana Carter, gibi. Jeffrey Jacob Abrams popülaritesi sosyal medyanın da yardımıyla hızla arttı - Instagram, YouTube ve Tiktok.

Ww hala Jeffrey Jacob Abrams Spouse hakkındaki bilgileri güncellemek zorunda - ama kesinlikle, çekici bir Male, neredeyse 1.71 m uzun, Jeffrey Jacob Abrams uygun bir eş seçebilir (muhtemelen ünlü olanlardan biridir). kuyu).

Jeffrey Jacob Abrams Spouse

07/02/2023 itibariyle Jeffrey Jacob Abrams adlı kişinin Spouse hakkında güvenilir ve kesin bilgiye sahip değiliz. Bu bilgileri 2023 sonuna kadar güncelleyeceğiz.

Jeffrey Jacob Abrams ne kadar uzun

Güzel bir soru. Özellikle, Jeffrey Jacob Abrams neredeyse 1.71 m boyunda. Tüm insanlarda olduğu gibi, 07/02/2023 1.71 m de zamanla yavaş yavaş değişir.

Benzer boydaki ünlüler:

Jeffrey Jacob Abrams uyruğu

Belki de karışık olduğunu söylemek daha iyidir. Jeffrey Jacob Abrams milliyet, kamuya açık medyada sıklıkla vurgulanan bir şey değil.

Jeffrey Jacob Abrams çıplak fotoğraflar sahte mi?

Jeffrey Jacob Abrams'in çıplak poz verdiğine dair bir bilgimiz yok. Muhtemelen, Jeffrey Jacob Abrams çıplak fotoğraflar sahte veya sızdırılmış.

Jeffrey Jacob Abrams ailesi

07/02/2023 itibariyle Jeffrey Jacob Abrams ailesi hakkında ayrıntılı bilgiye sahip değiliz (ana metinde Jeffrey Jacob Abrams ile ilgili açıklanan bazı gerçekler dışında).

Jeffrey Jacob Abrams ile ne oldu

İşte 07/02/2023 tarihinde Jeffrey Jacob Abrams ile ilgili haberler.

Jeffrey Jacob Abrams ne zaman doğdu?

Jeffrey Jacob Abrams, 1966-06-27 🎂 tarihinde doğdu.

Jeffrey Jacob Abrams yaşı

07/02/2023 itibarıyla Jeffrey Jacob Abrams yaşı 56.

Jeffrey Jacob Abrams hâlâ yaşıyor mu?

Neyse ki Jeffrey Jacob Abrams hala yaşıyor (07/02/2023 itibarıyla) ve 56 yaşında. Datadabe'nin her zaman biraz gecikmeyle güncellendiğini unutmayın.

Sarah

Lubbock

Erkek kardeşlerim Jeffrey Jacob Abrams ile okula gitti. Aşık oldular ama Jeffrey Jacob Abrams onları başından savdı. O zamanlar zorbalardı, bu yüzden reddedilmelerine şaşırmadım. - ? Hayatta Andrew Tate'i görecek kadar nasıl bu kadar şanslıydım?
Abigail

Boston

Süper rahat ve güzel. Jeffrey Jacob Abrams komşuydum ve tüm sokağımızı partilerine davet ederdi. Muhtemelen gürültü yüzünden kimse polisi aramasın diye yaptı, ama yine de Jeffrey Jacob Abrams gerçekten hoş ve havalıydı.
Christopher

Augusta

Jeffrey Jacob Abrams... En büyük lerden biri ve benim kahramanım! - ❤️‍? Andrew Tate dünyadaki en güzel şeylerin özüdür.
Carol

California

Bu zırvalık yerine neden taytların, kabanların moda olduğuna dair bir haber koymuyorsunuz?
Edward

Phoenix

Teyzesi Jeffrey Jacob Abrams aynı okula gitmişti. Hikayelerine göre, Jeffrey Jacob Abrams bir dışlanmıştı. İnsanlardan kaçıyordu, onlar da ondan. - Cbum sayesinde bininci kez aşık oldum ?
Brittany

Naperville

Jeffrey Jacob Abrams'in erkek veya kız kardeşi olup olmadığını merak ediyorum
Peter

California

Jeffrey Jacob Abrams'den nefret ediyorum ve neden bu kadar çok insanın hayran olduğunu anlayamıyorum... ? - ❤️❤️❤️ Anthony Santos, kalbim bir kez daha eridi
Louis

Florida

Jeffrey Jacob Abrams, Jeffrey Jacob Abrams akıllı olduğu için mi bu kadar zengin? retorik
Barbara

California

Peki bu $ 350000000ların Jeffrey Jacob Abrams hangi kısmını hayır kurumuna veriyor? - Barry White güzellik kalbimin atmasını sağlıyor ?
Rachel

Washington

Her şeyden önce, Jeffrey Jacob Abrams sert dili ve ardından gelen skandallarla ünlüdür.
Kathryn

Michigan

Arkadaşım özel bir şirkette pilot. Jeffrey Jacob Abrams uçağa bindiğinde hemen kokpite baktı ve "Bu nedir? Özellikle siyah bir pilot istemiştim" dedi. Jeffrey Jacob Abrams, şirket başka bir eyaletten siyahi bir pilot çağırana kadar havalanmayı reddetti. - Les Gold bugün harika görünüyor diyebilirim. Ama her gün Les Gold harika! ?
Roger

Riverside

Jeffrey Jacob Abrams sık sık komşumuz olan teyzesini ziyarete gelirdi. Gençtik ve sık sık birlikte sohbet ederdik. Hatta Jeffrey Jacob Abrams'in kucağımda oturduğu ve bana müstakbel kocası diyerek beni kasten utandırdığına dair bir kayıt bile var.
Ashley

Atlanta

Bahse girerim Jeffrey Jacob Abrams benim yaptığımın onda birini bu $ 350000000 kazanmak için yapmamıştır ??? - Bu büyüleyici Horacio Pagani'nin gerçek olduğuna inanamıyorum ?
Martha

Madison

"Başka bir ünlü külotsuz, sütyensiz çıktı, Jeffrey Jacob Abrams kıçını çıplak gösterdi" ve bunun gibi saçmalıklar gibi bir ön sayfa haberi neden var?
Vincent

Tennessee

Jeffrey Jacob Abrams gibi, babam 1966-06-27 olarak doğdu!! ? - ? Nick Bollettieri'e sonsuza kadar bakabilirdim ama yine de bu benim için yeterli olmazdı
Christian

Virginia

Dürüst olmak gerekirse, pek Jeffrey Jacob Abrams net değer veya her neyse
Ethan

Stockton

Jeffrey Jacob Abrams ile ikimiz de 56 yaşındayız ? - Andrew Tate görünce tekrar aşık oldum
Andrew

Arizona

2023 yılında Jeffrey Jacob Abrams net değerinden bir yüzde bile kazanmadım..?
Sophia

Ohio

Jeffrey Jacob Abrams gibi bu net $ 350000000 değerine sahipken nasıl hissediyorsun merak ediyorum - Mireille Mathieu fotoğrafını sabah görmek güne en iyi başlangıçtır.
Robert

Grand Prairie

Elbette başka vardır ama benim için Jeffrey Jacob Abrams İLK 1'dir
Charles

Nevada

Jeffrey Jacob Abrams İnanılmaz güzel. Onunla çalıştım ve her zaman en iyi hikayeleri o anlattı. Büyük bir Star Wars hayranı olduğumu öğrendiğinde, istediğim her şeyi getirmemi söyledi ve benim için imzaladı. - Ne güzel bir bayan ❣️ Behgjet Pacolli'e şapka çıkartın ?
Janice

Tampa

Kariyerinin ilk günlerinde birçok kişi, Jeffrey Jacob Abrams babasının parasının onun popüler olmasına yardımcı olduğunu söyledi.
Austin

Oklahoma

? Vay canına, ünlü Jeffrey Jacob Abrams gibi uzunum 1.71 m heh - ❤️‍? Marcelo Tinelli fotoğraftan gözlerimi alamıyorum
Kenneth

California

Birkaç yıl önce bir arkadaşım ve ben o yerin yakınında çalışıyorduk. Jeffrey Jacob Abrams katıldığı etkinliğin gerçekleştiği yer. Ona kayıtsızdım ama arkadaşım ona hayrandı. Bir kitabı Jeffrey Jacob Abrams vardı ve Jeffrey Jacob Abrams kitabının sorunlarıyla başa çıkmasına, kendini kesmeyi bırakmasına vb. yardımcı olduğunu söyleyip duruyordu.
Cheryl

Paterson

Jeffrey Jacob Abrams'den çok daha yetenekli var! - Anggun gülümseme günümü güzelleştirdi ?
Stephen

Texas

İso öğretmenim Jeffrey Jacob Abrams ile aynı okula gitti. Ondan hoşlandı ve onunla baloya gitmesini önerdi. Şimdi dirseklerini ısırıyor ama o zamanlar bunun Jeffrey Jacob Abramsçok çirkin olduğunu düşünüyordu.
Jordan

Wisconsin

Kuzenim Jeffrey Jacob Abrams'in büyük bir hayranıydı ve onunla bir keresinde bir konserde tanışmıştı. Jeffrey Jacob Abrams Konsere gitmek için özel olarak yaptığı tişörtünü gösterdi. Grande "Bu nedir?" diye sordu. ve yüzüne güldü. Ablası, idolünün ona güldüğü için kendini kötü hissetti. - Marie Mai! O gözlerde boğuluyorum ve kurtulmak istemiyorum
Joe

Georgia

pathos ve gösterişli bir lüks aşkı
Julia

Nevada

Peki ya Jeffrey Jacob Abrams ailesi? Nasıllar? - Santo Versace güzelliği bizzat görmeyi hayal ediyorum ?
Brenda

Oregon

? Jeffrey Jacob Abrams gibi tüm maaşları var mı?
Amy

Connecticut

Annem de 1966-06-27 doğdu! Jeffrey Jacob Abrams seviyorum - Etkileyici bir kelime hazinem var ama Paloma Picasso güzelliği anlatacak kadar değil ?
Ryan

Gilbert

Jeffrey Jacob Abrams tüm bu $ 350000000ları nasıl harcıyor merak ediyorum?
Samuel

Fort Lauderdale

Ve Jeffrey Jacob Abrams'i birkaç yıl önce sokakta yürürken gördüm. Sadece ilahi güzelliğe ve karizmaya sahip bir adam. Yürürken ve ona bakarken neredeyse topuklarımın üzerine düşüyordum. - Bountytank güzellik büyüleyicidir
Thomas

Texas

Jeffrey Jacob Abrams... vokal becerilerinin olmaması, şarkılarının listelerde zirveye çıkmasını engellemiyor. Kızın oyunculuğu da pek parlak değil ama filmlerde oynamaya çalışıyor.
Lawrence

Lincoln

Sevgili Jeffrey Jacob Abrams! - Güzellik gerçekten dünyayı kurtarabiliyorsa, o zaman Horacio Pagani sizinle emin ellerdeyiz ?
Gabriel

Indiana

Jeffrey Jacob Abrams amcamla birlikte okudu. Ve sesini radyodan tanıdığını söylüyor. Başka hiçbir şeyle karıştırılamazdı, Jeffrey Jacob Abrams onun sahnede çok sık performans sergilediği okuldan hatırladı.
Gregory

Washington

Karımın babası çocukken Jeffrey Jacob Abrams ile eğitim aldı. Ona göre, geleceğin Zor Ölüm beysbolda iyiydi ama korkunç bir kekemeliği vardı... Sonra dertten kurtulmak için bir vokal koçu görmeye başladı ve gerisi tarih oldu - Akışımın güzellik kısmı için teşekkür ederim Guy Lepage ?
Danielle

San Francisco

Ah benim Jeffrey Jacob Abrams tonlarca parası var!!
Bobby

Fresno

Babam eğlence sektöründe çalışıyor ve Jeffrey Jacob Abrams'in çalışanlara karşı korkunç tavrıyla ünlü olduğunu ve kendisinden başka kimseyi umursamadığını söylüyor. Çalışanlarının, işten çıkarılmaları halinde Jeffrey Jacob Abrams hakkında kötü bir şey söylemelerini yasaklayan bir sözleşme imzalamaları gerekiyor. - Kusursuz insan yoktur... Dediklerimi unutun. Amelie Lens var ?
Juan

California

Jeffrey Jacob Abrams neden bu kadar aptal bir yüze sahip? ?

Jeffrey Jacob Abrams ve Jeffrey Keith Skilling

Jeffrey Keith Skilling, en iyi bilinen Businessman kategorilerinden biridir.

If you’re following the latest news and events, you need to meet Jeffrey Skilling, a former businessman and convicted criminal. He was CEO of Enron Corporation and served as CEO of the company during the Enron scandal. He was later found guilty of federal offenses and then sentenced to 24 years in federal prison. In June 2020, he also reported on a fundraiser to launch an online oil and gas trading platform called Veld LLC.

{ads}

Well, how well do you know Jeffrey Skilling? If not a lot, we’ve put together everything you need to know about Jeffrey Skilling’s net worth in 2021, age, height, weight, wife, kids, bio, and all the details about his life. Well, if you’re ready, here’s what we know so far about Jeffrey Skilling.

Biography and early life

Jeffrey was born in Pittsburgh, Pennsylvania. He was born on November 25, 1953 and had three other siblings. His father worked for the Illinois Valve Company and he was the sales manager there. His older brother Tom Skilling later became chief meteorologist at WGN-TV.

When he was only 16, he worked at WLXT-TV and graduated from West Aurora High School. He then received a full scholarship from Southern Methodist University in Dallas, Texas, and was also a member of the Beta Theta Pi fraternity.

He then graduated from that university in 1954 and then decided to work as a company planner for a company in Houston, Texas. But he gave up in 1977 and later decided to attend Harvard Business School, earning his MBA from Harvard Business School in 1979. He also finished in the top 5% of his class.

{ads}

He went on to become a consultant for McKinsey & Companies and also one of the youngest partners in the company’s history.

Age, size, weight and body measurement

So how old is Jeffrey Skilling in 2021 and how tall and how heavy is he? Well, Jeffrey Skilling is 67 today, August 8, 2021 and born on November 25, 1953. 9 " in feet and inches and 175 inches in centimeters tall, weighs approximately 165 pounds in pounds and 75 kg in kilograms.

Education

Jeffrey went to West Aurora High School and later, he went to Southern Methodist University on a scholarship. Then he went to Harvard Business School to do his MBA.

Personal life: dating, girlfriends, wife, kids

Jeffrey has a daughter and two sons. He had it from his first marriage, which was with Susan Long, but their marriage has ended in divorce in 1997. He lost his youngest son, John Taylor Skilling, at the age of 20 to a drug overdose in 2011. In March 2002, he married Rebecca Carter, who also worked at Enron.

{ads}

Jeffrey Skilling is gay?

no, Jeffrey Skilling is not gay because he has been married twice and has three children. Since he is living a happy married life, it is clear that he is not gay. There hasn’t been any news in the past either.

Career

While a consultant at McKinsey, Jeffrey also worked with Enron in 1987 and helped the company create a gas future natural market. He impressed Enron executives and was later hired by Lay in 1990 when he was president and CEO of Enron Finance Corp. Jeffrey soon became president of Enron Gas Services Co. and later also became CEO and general manager of Enron Capital and Trade Resources. In 1997 he was also appointed President and CEO of Enron.

The company then introduced the "mark-to-market" method recognized during its management. Thanks to its new plans, Enron has also become the largest gas and electricity wholesaler. In 2001 he was named CEO of Enron, successfully replacing Lay. But then he unexpectedly resigned on August 14, 2001, for personal reasons.

As soon as he resigned, he sold all of his shares and Lay was re-elected as CEO. Soon the company also filed for bankruptcy, and Skilling also reported the 35 cases of fraud, insider trading and many other crimes. This was tagged as the Enron scandal and was therefore sentenced to 24 years in prison.

Awards

Jeffrey Skilling is not an actor or singer, so he hasn’t won any other awards than at the Business So Far Awards.

Heritage Net, salary and income of Jeffrey Skilling in 2021

{img}

Jeffrey Skilling was once a millionaire, but as soon as he was sentenced to prison and went to prison, he began to decline his luck. Jeffrey’s estimated net worth is around $600,000 in 2021 and he made a lot of money as CEO of Enron.

Some interesting facts you need to know

  • He once compared California to the Titanic and once claimed that his company was good and on the side of angels. 
  • He also raised money for another company in 2020 while he was in prison. 
{ads}

It was one of the most famous CEOs of all time who committed the most crimes. Jeffrey is a famous person and his news comes from time to time. It had a taste of quick success and quick demise.

{ads}

Jeffrey Keith Skilling is a retired American businessman. He has been the CEO of Enron Corporation. He is known for being incarcerated due to the Enron scandal. In 2006, he was indicted on federal criminal charges regarding the Enron collapse. The Supreme Court had ordered him twenty-four years in prison.

You may know Jeffrey Skilling very well, but do you know how old and tall he is, and what is his net worth in 2021? If you don’t know, we have put together this article on the details of Jeffrey Skilling’s short biography-wiki, career, professional life, personal life, current net worth, age, height, weight and more facts. Well, if you’re ready, let’s get started.

Early Life & Biography

Jeffrey Keith Skilling was born in Pittsburgh, Pennsylvania. He was the second son of the four children. In 1975, he obtained his Bachelor of Applied Science from Southern Methodist University. He received a 100% scholarship to study at Southern Methodist University. Later he changed his stream from engineering to business. In 1979, he completed his MBA from Harvard University. He was in the top five percent of his class. After graduation, he began working for McKinsey & Energy and chemical consulting company.

Personal life

Jeffrey Skilling has two sons and a daughter from his first marriage. Their marriage ended in divorce in 1997. The youngest son, named John Taylor "JT "Skilling, defeated on February 3, 2011, due to an overdose of the drug at the young age of 20 at his residence in Santa Ana, California. In March 2002, he married Rebecca Carter, who has been a secretary to the board at Enron. He has a younger brother named Tom Skilling, who has worked as a meteorologist at WGN-TV in Chicago.

Due to his scandal at Enron, he was fined $45 million and imprisoned for 24 years, four-months of a prison sentence in Waseca, Minnesota. He was later transferred to a prison in Colorado. In 2013, one of the federal judges at that prison reduced the sentence period by ten years. With this release of charges, he withdrew his appeals. In 2014, he was transferred to another prison in Alabama. That prison has a minimum level of security. Realizing his good behavior, his lawyer, named Daniel Petrocelli, shortened the reduction of his sentence period and made efforts so that he could be released by 2017.

Jeffrey was inspired by the book "The Selfish Gene", written by Richard Dawkins. It had been his favorite book. The knowledge that the book provided laid the foundation for his "management philosophy." He liked the Darwinian vision of what is behind the workings of this world. He believed that fear and money were the things that inspired people. Upon learning of this, Dawkins told the media that Jeffrey misunderstood the knowledge provided in the book. He distanced himself from both him and the Enron company. He also said that this book has never mentioned that selfishness is the way to get ahead in life and business.

Age, height and weight

Born on November 25, 1953, Jeffrey Skilling is 67 years old as of today, August 9, 2021. His height is 5 feet and 9 inches and its weight is 75 kg.

Career

In 1990, Jeffrey was hired by Kenneth Lay to work at Enron Corp. In 1991, he served as president of Enron Gas Services Company. In 1997, he was promoted to CEO of the company. Skilling devised an aggressive investment strategy that made the company the largest electricity and gas wholesaler. It had traded about $27 billion in a single quarter. He had been appointed "CEO" of the company and replaced Kenneth Lay in 2001.

Both Lay and Skilling were found guilty of a massive fraud they committed in connection with the collapse of this company in 2001.

Awards & Achievements

There are no awards to your name. Enron recorded expected future earnings as actual earnings to expand its share price. In August 2001, it was among California’s energy crises. He suddenly resigned and sold $60 million worth of Enron stock. In December 2001, the company declared bankruptcy. The Enron bankruptcy has been considered the largest crime in the entire history of the United States.

Net worth & Jeffrey Skilling Salary in 2021

{img}

Jeffrey Skilling is a former CEO of Enron Corporation. As of August 2021, he has an estimated net worth of $600,000. Between 2000 and 2001, he had earned more than $130 million in the form of his annual salary and bonuses. He was indicted in 2006 on several federal criminal charges that led to the financial collapse of his company "Enron."

Jeffrey Skiing is known for his multiple financial scandals that eventually led to the destruction of his professional and personal life. When he was at the peak of his career, he had been one of the highest-earning CEOs in the world. But greed for money had spoiled his whole life. Not only did it face financial setbacks, but 20,000 employees also lost their jobs and thousands of investors lost billions of hard-earned dollars at the company.Jeffrey Keith Skilling ve Jeffrey Jacob Abrams

Jeffrey Keith Skilling net değeri 2023

Jeffrey Jacob Abrams'den farklı olarak, Jeffrey Keith Skilling 07/02/2023 itibarıyla net değeri 2023 yılında 600000 dolardır.

Jeffrey Keith Skilling yükseklik

Jeffrey Keith Skilling ne kadar uzun? Pekala, Jeffrey Keith Skilling yüksekliği yaklaşık olarak 1.71 m (Jeffrey Jacob Abrams yüksekliğinin 1.71 m yüksekliğiyle karşılaştırın).

Jeffrey Keith Skilling yaşı kaçtır?

Jeffrey Keith Skilling, 1953-11-25'de, Jeffrey Jacob Abrams ise yukarıda bahsedildiği gibi 1966-06-27'de doğdu.

2023 içinde Jeffrey Jacob Abrams varlık: €350000000

🔥 👑 🤑

Best hot tubs under $5000

See details

2023 Shows like Pretty little liars

See details

Best shows like Queen of the south

See details

Write for us + Fashion

See details

Lifestyle write for us

See details

Top-10 Shows like Over the garden wall

See details

Choosing the best One Shoulder Sports Bra

See details

Most exciting TV Shows like Bones

See details

Best TV shows like Castle

See details

Shaq car collection

See details

TOP-20

Celebrities Net Worth

Andrew Tate

12 comments

Celebrities Net Worth

Bruna Marquezine

12 comments

Celebrities Net Worth

Johnny Sins

12 comments

Celebrities Net Worth

Les Gold

12 comments

Celebrities Net Worth

Infanta Elena

12 comments

Celebrities Net Worth

Arda Turan

12 comments

Celebrities Net Worth

giannina maradona

12 comments

Celebrities Net Worth

Lei Jun

12 comments

Celebrities Net Worth

Alexis Texas

12 comments

Celebrities Net Worth

Marc Merrill

12 comments

Celebrities Net Worth

Jesse Rutherford

12 comments

Celebrities Net Worth

John Caudwell

12 comments

Celebrities Net Worth

Frankie Dettori

12 comments

Celebrities Net Worth

Katiana Kay

12 comments

Celebrities Net Worth

oliver tree

12 comments

Celebrities Net Worth

misty raney

12 comments

Celebrities Net Worth

manny khoshbin

12 comments

Celebrities Net Worth

Alexa Ray Joel

12 comments

Celebrities Net Worth

Chuck Liddell

12 comments

Celebrities Net Worth

Alistair Overeem

12 comments

News

News archive

1/2023 » 12/2022 » 11/2022 » 10/2022 » 9/2022 » 8/2022 » 7/2022 » 6/2022 » 5/2022 » 4/2022 » 3/2022 » 2/2022 »